Инструкциите, тази енигма!

Инструкциите, тази енигма!

Оказва се, че писането на инструкции е предизвикателство за повечето специалисти или органи по безопасност и здраве при работа!

Всъщност не е толкова трудно, ако знаем какво трябва да съдържа една инструкция и кой може да я напише. Инструкцията изгражда очакванията и формира поведението на работещите и изпълнителите на определени дейности.

Видовете инструкции могат, да са представени различно, но съдържанието следва определена логическа последователност, да са на достъпен език без сложни технически изрази с две думи РАЗБИРАЕМИ. Колкото по-дълги и по-сложно са написани инструкциите, по-малко е вероятността да бъдат прочетени и следователно по-малко вероятно е да бъдат предприети изискваните действия, т.е. ДА НЕ СА ТВЪРДЕ ДЪЛГИ и така:

Разработването на инструкциите за безопасна работа може да бъде възложено на длъжностното лице по безопасност и здраве, или на други специалисти от предприятието, на службата по трудова медицина или външен експерт, но задължението е на работодателя и те не са еднакви за всички, а следва да са съобразени с дейността, машините и оборудването, дори с мястото където се извършва дадената дейност или се използва даденото оборудване.

Основната цел на инструкциите за безопасна работа е да се определят минималните мерки за безопасност и здраве, и изискванията за съответния вид дейност или работа с работно оборудване (машина, съоръжение или уред), за да се гарантира безопасността на всички работещи, които могат да бъдат засегнати от тези дейности.

  1. Общи изисквания по здраве и безопасност при работа
  2. Изисквания за безопасност преди започване на работа.
  3. Изисквания за безопасност по време на работа.
  4. Изисквания за безопасност при аварийни ситуации.
  5. Изисквания за безопасност след завършване на работа.

Обърнете внимание че е задължително да включим изисквания за квалификацията, ценза, правоспособността на персонала, това ни гарантира безопасно изпълнение на дейностите или експлоатацията на дадена машина или съоръжение:

Изисквания към персонала за осигуряване на безопасна работа

  • правоспособност;
  • квалификация;
  • обучение по безопасност и здраве специализирани;
  • закрила

Още един елемент който се подценява в инструкциите е изисквания към работното облекло, личните предпазни средства и колективните защитни средства. Те са задължителни, за безопасното изпълнение на задачите и включват:

  • вид работно облекло (цвят, материя, емблема)- ако се изисква;
  • видове защита, която се изисква от работно облекло (високи температури; влажна среда, химически вещества, работа на открито и др.);
  • лични предпазни средства за защита на очи, слух, крайници, глава, тяло;
  • колективни защитни средства – защитни паравани, килимчета, щанги, предупредителни инсталации, блокировки, сигнали и др., необходимост, състояние, изправност.

Сигурна съм че ще успеете доста стегнато и добре да направите ефективни инструкции, които отговарят на нормативните актове и които ще предпазват тези които ги изпълняват задачите, те няма да са скучни и ще изградят правилните очаквания и поведения...

Безопасността е начин на мислене!

АС КЛУБ ООД

+359 887 311773

office@asclub.org

На Ваше разположение сме

София 1202

бул. “Стефан Стамболов” 42, вх. А, ет. 1

Имате идея? Нека я обсъдим.
Направете го днес!

Искате да ни попитате нещо? Направете го!