+359 887 311773
office@asclub.org
На Ваше разположение сме
София 1202
бул. “Стефан Стамболов” 42, вх. А, ет. 1
Все по-честите екстремни топлинни натоварвания от промени в климата и продължителността на горещите вълни, представляват опасност за здравето както за работещите, така и за обществото като цяло. По данни на СЗО 400 000 умират годишно от топлинен удар.
По-високите температури, за по-дълги периоди от време увеличат риска от наранявания, дължащи се на умора, липса на концентрация, неправилно взети решения и други фактори.
Екстремните температури влияят пряко върху здравето, като нарушават способността на организма да регулира вътрешната си температура, също така да влошат хронични състояния, например сърдечносъдови заболявания, респираторни заболявания, мозъчно-съдови заболявания и състояния, свързани с диабет.
Повишаването на температурите, може да доведе до повишаване на равнищата на стрес при работещите. Работещите на открито, следва да работят с променен график, за да се избегнат периоди на висока температура. Топлинен стрес и топлинен удар могат да получат, работещите както на открито така и на закрито, при топлинни натоварвания в средата.
Работодателя, следва да предприеме, всички възможни мерки,за намаляване на топлинните ефекти, като, започне от технически: климатизация, защитни екрани, осигуряване на възможност за отваряне на прозорците, за да се поддържа циркулацията на въздуха, но без да се нарушава техническата вентилация, например локалната смукателна вентилация, монтирана на машините и др., през организационни: оценка на риска на работния процес, обучение и инструктаж на работещите, въвеждане на почивки, зависещи от температурата,промяна на целите и работните норми, за да се улесни работата и да се намали физическото натоварване, хидратация, до оценка на работното облекло и ЛПС, които се използват.
Съвместно с експертите по безопасност и здраве при работа и службите по трудова медицина, да се разработват конкретни мерки за намаляване ефектите от топлината. Да се проследи и остатъчния риск на уязвимите групи работещи: възрастни, със сърдечно - съдови заболявания, бременни и др.
Какво е топлинен стрес на работното място?
За да сме здрави и да функционираме правилно, човешкото тяло терморегулира . Това е начинът, по който тялото поддържа основната телесна температура между 36,5°C / 97,7°F и 37,5°C / 99,5°F. При излагане на по-високи температури излишната топлина се съхранява в тялото. Това пречи на способността на тялото да регулира ефективно вътрешната си температура, като се освобождава от излишната топлина, което води до топлинен стрес.
На работното място рисковете от топлинен стрес могат да бъдат значително повишени, особено в отрасли, където служителите са редовно изложени на високи температури и от тях се изисква да изпълняват физически тежки задачи. Това крие много рискове, тъй като физическите и умствените способности са компрометирани, което води до намалена производителност, увеличаване на грешките и инциденти по време на работа. Въпреки че топлинният стрес на работното място може да има вредно въздействие върху краткосрочното и дългосрочно здраве и благополучие на служителите, последиците могат да се простират отвъд пряко замесените в инцидента .
Болести, свързани с топлината
Когато тялото се прегрее , това може да доведе до заболявания, свързани с топлината, които варират от умерена тежест до животозастрашаващи състояния. Ето някои често срещани заболявания, свързани с топлината, с които служителите могат да се сблъскат на работното място, ако не се прилагат правилните стратегии.
Дехидратация: Според Центровете за контрол и превенция на заболяванията препоръките за дневен прием на течности могат да варират в зависимост от възрастта, пола, расата или етническата принадлежност. Когато сме изложени на повишени температури, тялото се изпотява, тъй като изпаряването на потта е основният механизъм на тялото да се охлажда. Когато тялото отделя повече течност, отколкото консумира, това може да доведе до дехидратация, причиняваща силна жажда, раздразнителност, объркване, умора и чувство на замаяност и виене на свят.
Топлинно изтощение: Когато температурите се покачат, това често е едно от най-честите заболявания, свързани с топлината. Това е резултат от повишаване на телесната температура над нормалните граници, което води до симптоми като главоболие, световъртеж, гадене и умора.
Топлинен обрив: Обикновено известен като бодлива топлина, това често може да бъде ясна индикация, че служител страда от топлинен стрес. Ако служител остане в същата гореща среда, той може бързо да се разпространи в по-големи части от тялото или да се зарази, което прави изключително неудобно и трудно да се съсредоточи върху задачите.
Топлинни крампи: Това са болезнени мускулни спазми, насочени към мускулите, които се използват за извършване на необходимата работа. Докато служителят може да се опитва да остане хидратиран, топлинните крампи често се появяват поради количеството соли (електролити), загубени в тялото от изпотяване.
Слънчево изгаряне: Когато кожата е изложена на пряка слънчева светлина без необходимото количество защита, това може да доведе до възпалителна реакция към ултравиолетовото (UV) лъчение, което уврежда най-външния слой на кожата. Това е, което познаваме като „ слънчево изгаряне “. Това може да варира по тежест в зависимост от индивида, като някои хора се нуждаят от хоспитализация и имат дългосрочни увреждания дълго след като слънчевото изгаряне изчезне.
Топлинен синкоп: Това е усещане за замаяност и припадък, причинени от топлина, в резултат на недостатъчен приток на кръв към мозъка временно, докато човек стои прав. Това може да бъде предизвикано и от интензивна физическа активност в продължение на 2 часа или повече преди припадък. Въпреки че може да се случи на всеки, служителите, които не са се аклиматизирали към топлината и/или стоят постоянно, могат да бъдат по-податливи.
Топлинен удар: Това е най-тежкото заболяване, свързано с топлината. От медицинска гледна точка топлинният удар се дефинира като вътрешна телесна температура, която надвишава 40°C / 104°F, което води до усложнения, включващи централната нервна система след излагане на високи температури. Симптомите могат да включват объркване, гърчове, загуба на съзнание и увреждане на органи. Изключително важно е да разпознаете признаците рано, за да осигурите намеса, тъй като забавянето може да бъде фатално.
Ако разпознаване симптомите, на различните заболявания свързани с топлинния стрес, може да спасим живот!
София 1202
бул. “Стефан Стамболов” 42, вх. А, ет. 1
Имате идея? Нека я обсъдим.
Направете го днес!
Искате да ни попитате нещо? Направете го!